Historia oddziału

HISTORIA STOWARZYSZENIA ODDZIAŁU W TARNOWIE

Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy

w Tarnowie (OSPSBHP).

Celem poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy na terenie dawnego województwa tarnowskiego, powstała idea utworzenia organizacji, która zrzeszała by pracowników służby bhp z terenu województwa. Na początku 1993 roku Stanisław Kwaśny podjął się niełatwego zadania utworzenia Oddziału OSPSBHP w Tarnowie. Z udziałem Kierownika Biura Terenowego Państwowej Inspekcji Pracy Tadeusza Śliwy oraz pracowników służby bhp kluczowych zakładów pracy województwa: Zakładów Azotowych w Tarnowie i Firmy Oponiarskiej w Dębicy, odbyło się w dniu 16 czerwca 1993 roku pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej, która za cel postawiła sobie utworzenie i zarejestrowanie Oddziału Stowarzyszenia. W pierwszym spotkaniu grupy inicjatywnej uczestniczyło 22 pracowników służby bhp, na którym wyłoniono Zespół do przygotowania zebrania wyborczego Oddziału Stowarzyszenia w Tarnowie. Spotkanie odbyło się z udziałem dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i „Tarnowskich Azotów”. Pierwsze Wybory Oddziału Stowarzyszenia w Tarnowie odbyły się w dniu 30 czerwca 1993 roku w wyniku których Prezesem został wybrany Józef Skawina. W dniu 03 lutego 1998 roku Oddział uzyskał wpis do ewidencji placówek niepublicznych kształcenia ustawicznego w celu prowadzenia szkoleń z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast w dniu 3 grudnia 1999 roku Oddział został wpisany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie Wydział I-Cywilny do Rejestru Stowarzyszeń w Dziale A. Ns Rej. St 13/99 Oddział w Tarnowie i uzyskał osobowość prawną.

Kolejnymi Prezesami Oddziału wybrani zostali:

• Leszek Szczepanik - pełnił funkcję przez dwie kadencje od: 22.10.1997 r. do 08.09.2005 r.
  • Józef Kupiec - pełnił funkcje od 09.09.2005 r.
  • Stanisław Ciołek - pełnił funkcje przez dwie kadencje od 18.09.2009r do 19.01.2018 r.
  • Ryszard Wolnik - pełnił funkcje od 19.01.2018 do 28.01.2022 r.
  • Sławomir Ptak - pełni funkcje od 28.01.2022

Obecnie w skład zarządu wchodzą:

• Prezes zarządu SŁAWOMIR PTAK,
  • Wiceprezes zarządu STANISŁAW CIOŁEK,
  • Skarbnik zarządu STANISŁAW KWAŚNY,
  • Sekretarz zarządu MARTA WIŚNIEWSKA
  • Członek zarządu RYSZARD WOLNIK

Obecnie Oddział liczy 30 członków.

W ramach Oddziału działa:

• Sąd koleżeński
  • Komisja Rewizyjna

Zarząd dla swoich członków organizuje spotkania szkoleniowe dotyczące: kwestii związanych z bezpieczeństwem pracy, organizacji i działania w zakresie bhp (ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, substancji chemicznych, pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych występujących w środowisku pracy, zagrożeń biologicznych, środków ochrony indywidualnej), udzielania pierwszej pomocy, itp.

Oddział prowadzi różnego rodzaju szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.